Hizmetlerimiz > Mermer Granit İşleri

Mermer Granit İşleri

  • Mermerin Özellikleri ve Kullanım Alanları

Çok az kayanın mermer kadar çok kullanımı vardır. Mimaride ve heykelde güzelliği için kullanılır. İlaç ve tarımda kimyasal özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır. Optik özelliklerinden dolayı kozmetik, boya ve kâğıtta kullanılmaktadır. İnşaat projeleri için hazırlanan kırma taşta bol, düşük maliyetli bir emtia olduğu için kullanılmaktadır. Mermer, onu birçok farklı endüstride değerli bir kaya yapan birçok benzersiz özelliğe sahiptir.

Mermer ve granit hem güzel hem de çok aranan yüzey kaplama malzemeleridir. Ancak her birinin kendine özgü özellikleri vardır. Yüzey kaplama projeniz için birine veya diğerine karar vermeden önce artıları ve eksileri tartmak önemlidir.

Mermer tipik olarak damarlıdır, oysa granit daha küçük, taneli bir görünüme sahiptir, ancak bir kural olarak ifade edilemez. Doğal taşın bileşimine göre iki genel kategorisi vardır.

Silisli taş, esas olarak silika veya kuvars benzeri parçacıklardan oluşur. Çok dayanıklı ve temizlenmesi kolay olma eğilimindedir. Bu kategorideki taşlar granit, arduaz ve kumtaşıdır.

Kalkerli taş esas olarak kalsiyum karbonattan yapılır. Narenciye, sirke, domates vb. gibi temizlik ürünleri ve yiyecekler dahil olmak üzere asitlere duyarlıdır. Silisli taştan farklı temizleme prosedürleri gerektirir. Bu tür taşlar arasında mermer, traverten, kireçtaşı ve oniks bulunur.

Hem mermer hem de granit sert, ağır, nispeten ısıya ve yanmaya dayanıklıdır ve geniş bir renk ve desen yelpazesine sahiptir. Her ikisi de doğada yaratıldığından, renk ve desende ciddi farklılıklar olabilir. Her iki durumda da mağazada gördüğünüz bir teşhir numunesi, gerçek satın alma işleminizin doğru bir temsili olmayabilir. (Bu nedenle, hangi malzemeyi seçerseniz seçin, levhalarınızı şahsen gördüğünüzden emin olun.) Her iki taş da yağlı veya yoğun renkli yiyeceklerle lekelenebilir, bu nedenle her ikisi de sık sık (tipik olarak yılda bir kez) kapatılmalıdır. Dünyada milyonlarca yıl süren tepkiler, insan yapımı hiçbir malzemeye çok benzemeyen bir görünüm elde etmelerine yardımcı oluyor.

Hem granit hem de mermer, doğrudan topraktan çıkarılan doğal olarak bulunan taş malzemelerdir. Mermer ve granit bazı temel benzerliklere sahip olsalar da önemli farklılıkları da vardır.

Evinize mermer ve granit tezgahlar kurma kararınız, tezgahların konumuna ve bunları nasıl kullanıp bakımını yapacağınıza bağlıdır.

 

 

  • Granit ve Mermerin Kökeni

Granit, milyonlarca yıllık bir süre boyunca yeryüzünün derinliklerinde Magmanın katılaşması ve soğuması ile ortaya çıkar. Erimiş Magmanın soğumasından kaynaklandığı için magmatik kaya olarak sınıflandırılır. Isıtma ve ardından yavaş soğutma işlemi sırasında son derece sert bir malzeme olarak granit oluşur.

Granit esas olarak çok sert mineraller olan Feldspat ve Kuvarstan oluşur.

Mermer, tortul taş denilen başka bir tür taşın dönüşümü ile oluştuğu için metamorfik taş olarak sınıflandırılır. Tortul kayaçlar, uzun bir süre boyunca toprak altındaki gömülü bitki yaşamıyla birlikte yeryüzündeki tortulardan oluşur. Bu tortul kayaçlar yoğun ısı ve basınç altında metamorfizmaya uğrar. Bu işlem, diğer mineralleri mermere dahil ederek taşa çekici renkler verebilir.

Yani temel olarak Mermer, kireçtaşı olarak ortaya çıkar ve mermere dönüşür. Mermer esas olarak granit bileşenlerinden çok daha yumuşak olan Kalsiyum Karbonattan oluşur.

  • Granitin Taş Ocağından Çıkarılması

Granit ve mermer biraz benzer bir görünüme sahiptir; ancak, yakından incelediğinizde belirli farklılıkları tespit edebilirsiniz. Hem granit hem de mermerde görülen doğal renk varyasyonları iki taş arasında farklılık gösterir.

Granit renk varyasyonları genellikle taş boyunca beneklenme şeklinde görünür. Mermer renk varyasyonları, taşın içinde dönen renkli damarları andırır.

  • Güç ve Dayanıklılık

Granit ve mermeri oluşturan doğal süreçler, iki malzemenin toplam gücü ve dayanıklılığı ile doğrudan bir ilişkiye sahiptir. Her iki malzeme de evde uzun yıllar dayanacak ve güzel kalacak olsa da hasarın oluşmamasını sağlamak için konum için doğru malzemeyi seçmek önemlidir.

  • Granit

Granit tezgahlar, doğal lekeye dirençli özelliklere sahip olduklarından, mermer malzemelere göre daha az sıklıkta kapatıcı uygulaması gerektirirler. En iyi sonuçlar için, kullanılan sızdırmazlık maddesinin türüne bağlı olarak yılda bir veya üç yılda bir yeni bir sızdırmazlık katı uygulamalısınız.

Granit, ısıdan kaynaklanan çizilmelere ve hasarlara kolayca direnç göstererek hem evin içinde hem de dışında mutfak tezgâhları için ideal bir malzeme haline getirir. Granit tezgahlar günlük ev aktivitelerinden dolayı çizilmeyecek veya renk değiştirmeyecektir.

  • Mermer

Mermer, gözenekli yüzeyi korumak için özenli bir yeniden mühürleme programı gerektirir. Mermeri yılda en az iki kez yeniden mühürleyin yüzeyde havuz yapmak yerine suyun mermere emildiğini görürseniz daha sık.

Mermer, granit ile aynı dayanıklılığa sahip değildir ve kesme gibi genel mutfak görevlerinden zarar görür. Sıcak tava ve tabaklarla temas da mermere zarar verebilir. Yüzey olarak mermer, banyo bâtılları, şömine çevreleri ve dekoratif vurgular gibi trafiğin az olduğu yerler için daha uygun bir seçimdir.

  • Leke Direnci

Mermerin metamorfik özellikleri, daha gözenekli bir malzeme ile sonuçlanır. Mermerin gözenekliliği, temas üzerine bazı malzemelerin emilmesine neden olacaktır. Örneğin, bazı yiyecekler veya sıvılar (domates sosu gibi), meyve suyu, limon ve sirke mermeri emecek ve kalıcı lekelenmeye neden olacaktır.

Granitin aşırı yoğunluğu, yiyeceklerden ve sıvılardan gelen neredeyse tüm lekelere direnebilmesini sağlar. Granit üzerinde etkili bir sızdırmazlık bariyeri sağladığınız sürece sirke gibi asidik sıvılar bile granite nüfuz etmeyecektir.

  • Güvenli Temizlik

Yüzeyleri temiz ve güzel tutmak için sızdırmaz granit tezgâhları düzenli olarak sabunlu suyla temizleyin. Sabunu tamamen durulayın.

Gözenekli taşa zarar vermemek için mermer yüzeylerin daha dikkatli temizlenmesi gerekir. Mermerin renginin solmasını önlemek için nötr pH’lı bir temizlik ürünü kullanın. Mermer üzerinde aşındırıcı bir temizleyici kullanmayın, çünkü cilayı matlaştırabilirsiniz.

  • İzmit ve çevresinde Mermer Granit işlerinizi biz yapalım.
Menü
Whatsapptan Sor!
İzmit Yapı Dekorasyon
Canlı Destek Ekibi!
Merhaba, Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bizlere buradan ulaşabilirsin.