Hizmetlerimiz > Komple Tadilat

Komple Tadilat

Evin inşaatı, yapım yılına bağlıdır; yüz yıllık bir ev, örneğin 60’larda veya 70’lerde evlerden tamamen farklı bir tarzda inşa edildi. İlgili taraflar, eski bir evi satın alırken ve yenilerken bunu dikkate almalıdır.

Öyleyse neden kullanılmış bir ev satın almalı ve yeni bir bina yapmamalısınız? Eski bir binanın avantaj ve dezavantajlarını burada listeledik:

Faydalar

 • Genellikle hemen geri çekilebilir.
 • Önceden görüntüleme mümkündür.
 • Genellikle daha düşük satın alma fiyatı.
 • Genellikle daha büyük mülkler ve yerleşik altyapı.

Dezavantaj

 • Genellikle tadilat ihtiyacı olduğunda, yüksek tadilat maliyetleri de ortaya çıkabilir.
 • Evler genellikle enerji standartlarını karşılamıyor.
 • Sınırlı dönüştürme seçenekleri.

Yeni binalar ise kendi isteğinize göre tasarlanabilir; günümüzün enerji verimli yapım yöntemleri sayesinde orta vadede karmaşık tadilat çalışmalarına gerek kalmaz. Ancak satın alma fiyatının yüksek olmasının bir dezavantajı vardır ve ev inşa etmede yaşanan gecikmeler, kredi taksitleri ve kira ödemeleri açısından çifte mali yük getirebilir.

Hepsinden önemlisi, düşük fiyat sizi eski bir evi almaya teşvik ediyor. Eski bir evi satın almanın ve yenilemenin mantıklı olup olmadığı sorusuna gelince, yapısal durum ve yenileme maliyetleri gibi diğer faktörler de önemli bir rol oynar. Bir mülkü yıkıp yenisini inşa etmek hangi yükseklikte daha iyidir? Bu temel kural, kararı kolaylaştırır.

Yenileme, yeni bir binanın maliyetinin dörtte üçünden fazlasına mal oluyorsa, mevcut bir mülkün yenilenmesi genellikle artık işe yaramaz. O zaman yıkıp yeniden inşa etmek daha iyi olur. Ancak bu çok az durumda olur. Yapısal koşullar, odaların düzeni ve boyutu ve merdivenlerin konumu diğer bir deyişle; büyük bir tadilat yapılması gerekmiyorsa eski bir evi yenilemek genellikle daha ucuzdur.

 • Eski Bir Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kullanılmış bir ev satın almadan önce tapu siciline bakmak önemlidir. Mülk, üçüncü şahısların taleplerinden mümkün olduğunca özgür olmalıdır, yani başka bir kişiye kalıcı ikamet veya kullanım hakkı verilmemiş olmalıdır. Tapu sicilini, mevcut bir ipotek veya arazi ücreti gibi herhangi bir mali yük için kontrol edin. Tapu sicilinde belirtilmeyen uzantılar varsa dikkatli olmalısınız. Bunun sorumluluğu evin satın alınmasıyla birlikte gider yeni sahip olarak size; bunlar yasadışı olarak yapılmışsa, bunun için de yargılanabilirsiniz. Bu, ya geriye dönük olarak bir inşaat ruhsatı almanız ya da hatta binaları yıkmanız gerektiği anlamına gelir eğer inşaat yasasını ihlal ederlerse. Her iki durumda da ek maliyetler ve zorluklarla karşılaşacaksınız.

 • Bir Ev Satın Alırken Özel Durumlar

Koruma altındaki bir bina olan eski bir evi satın alır ve yenilerseniz, sorumlu belediyeden her türlü koşulu araştırmanız gerekir. Çünkü bu durumda yenileme sırasında genellikle belirli yönergelere uymak zorunda kalırsınız. Örneğin yarı ahşap evlerde cephe orijinaline sadık kalınmalıdır bu pahalı yenileme maliyetlerine yol açabilir.

 • Kullanılmış Bir Ev Almak İstersem Ne Yapılmalı?

Eski bir evi satın almak ve yenilemek isteyen potansiyel alıcılar için, bir mülk ararken yeni bina sahiplerinde olduğu gibi aynı faktörler ön plandadır. Evin konumu, mülk alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Mülkün kendisi söz konusu olduğunda da herhangi bir taviz vermemelisiniz ve hem binanın hem de mülkün daha ileri yaşam planlaması için yeterli alan sunduğundan ve mülkün kişisel gereksinimlerinizi karşıladığından emin olmalısınız.

Kullanılmış bir ev satın almak istiyorsanız, diğer özel gereksinimleri karşılamanız gerekir:

Yapısal hasar veya kusurlar için mülkün genel durumunu kontrol edin. Bundan, yenileme ihtiyacını zaten görebilirsiniz.

Size enerji sertifikasını gösterelim. Orada mülkün enerji gereksinimlerinin ne kadar yüksek olduğunu öğrenebilir ve bunu yenileme planlarınıza dahil edebilirsiniz.

Daha sonraki bir tarihte tadilat yapabilmeniz için finansman sağlamadan önce bakım rezervleri ayarlamayı unutmayın.

 • Yalnızca Bir Uzmanla Ev Denetimi Yapmalısınız

Eski evler genellikle ilk bakışta görülemeyen hoş olmayan sürprizler barındırır. Her durumda, tüm kusurların tanınması için bir uzmana danışılması tavsiye edilir. Size evin içinden geçecek ve olası tadilatları gösterecek. Bir bina uzmanı olarak, size evin tamamen yenilenmesinin olası maliyetleri hakkında genel bir fikir verebilir. Bu nedenle eski bir ev satın almak istiyorsanız aşağıdaki temel kuralı aklınızda bulundurmalısınız:

1-Önce bina yapısını bir uzmanla kontrol edin, ardından satın alma sözleşmesini imzalayın.

2-Eski bir evi satın almak ve yenilemek istiyorsanız, yasal bir garanti olmadığı için sağlam temellere dayanan bir değerlendirme özellikle önemlidir: Burada, satın alma görüldüğü gibi geçerlidir. Satın alma işleminden sonra yalnızca hileli olarak gizlenen kusurlar yasal olarak talep edilebilir.

 

 • Bir Evi Yenilemek: Tipik Kusurlar ve Maliyetleri

Eski bir evin herhangi bir yerinde kusurlar ortaya çıkabilir çatı, bodrum veya cephenin yanı sıra etkilenebilir. Eski bir evi yenilemek istediğinizde özellikle hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğine dair bir genel bakış sunuyoruz:

1-Madde Hasarı: Bunlar, evdeki yerleşim çatlaklarını, yükselen nemli ve kuru çürümeyi içerir. Zararlı istilası, örneğin çatı yapısında veya asma tavanlarda da ciddi hasara neden olabilir.

2-Küf: Muayene sırasında yüzeysel küf izleri bulunursa, maliyet tahmini yapılabilmesi için söz konusu alanın ne ölçüde istila edildiği kontrol edilmelidir. Küf her zaman hemen görülmez, ancak küf kokusundan tanıyabilirsiniz.

3-Asbest: Bu yapı malzemesi yıpranmışsa, sağlık açısından son derece tehlikelidir.

4-Su Boruları: Vanalar veya vida bağlantıları kireç izleri gösteriyorsa, muhtemelen tüm su borusu da kireçlenmiştir. O zaman sadece daha az su akışı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda boru paslanırsa su borusunun patlama riski de vardır. Önceden yapılmadıysa, ana hatlar da değiştirilmelidir.

5-Eski Elektrik Tesisatları: Yeterli sayıda devrenin kurulup kurulmadığı ve bir FI anahtarının mevcut olup olmadığı kontrol edilmelidir.

6-Kimyasallar: Eski evlerde hala sağlığa zararlı olduğu düşünülen ahşap koruyucular kullanılıyordu. Bunlar çıkarılamazsa, odaların düzenli olarak tamamen havalandırılması önemlidir.

 • Eski Bir Binayı Yenilemenin Maliyeti Ne Kadar?

Eski bir evi yenilemek istiyorsanız, yüksek maliyetler beklemelisiniz. Kötü sürprizlerden kaçınmak için, yenileme maliyetlerinin cömertçe hesaplanması ve satın alma fiyatına eklenmesi tavsiye edilir.

Bireysel inşaat faaliyetlerini iyi bir şekilde yürütebilen birçok zanaat firması var, ancak profesyonel olarak tam bir yenileme yapabilen çok az şirket var. Bu bizim gücümüz.

Özel bir müşteri için, bireysel işlemlerin atanması risklidir, çünkü bu durumda uzman bilgisine sahip olması gerekir ve iş 2-3 kat daha uzun sürer. Farklı yükleniciler arasındaki arızalar için sorumluluk arama riskinden kaçındığınız için, “hepsi bir arada” bir şirkete tam yenileme ile emanet etme kararınız mantıklı bir seçenektir.

Yenileme, yeni bir binadan çok daha zor ve karmaşık bir iştir. Çalışma sırasında, “beklenmeyen problemler” çoğu keşfedilir, eleme hangi iş akışı aksaklıkları ve koordinasyon zaman kaybına neden olmaktadır.

Menü
Whatsapptan Sor!
İzmit Yapı Dekorasyon
Canlı Destek Ekibi!
Merhaba, Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bizlere buradan ulaşabilirsin.